Gmina Rypin

Galeria zdjęć

Herb

Menu

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

3362493

Dane adresowe

Urząd Gminy Rypin

ul. Lipnowska 4

87-500 Rypin

  • Urząd Gminy Rypin

Treść strony

Szkoły prowadzą zdalne lekcje.

ROBILI SZUM WOKÓŁ WODY!

22 marca 2021 roku czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalkach włączyli się do akcji Światowego Dnia Wody z Polską Akcją Humanitarną (PAH), która odbywa się w tym roku pod hasłem „Zróbmy szum wokół wody”.

Celem akcji było zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej roli, jaką woda odgrywa w naszym życiu. Czwartoklasiści wiedzą, że życie bez wody nie byłoby możliwe. Uświadamiali sobie, że dostęp do czystej wody to prawo człowieka, jednak na świecie nie wszyscy mają dostęp do bezpiecznej wody pitnej. Ponadto na zajęciach podjęto temat związany z racjonalnym gospodarowaniem wodą, jej zużywaniem w gospodarstwach domowych oraz o sposobach oszczędzania każdej kropli źródła życia.

Uczniowie przygotowali plakaty promujące, zachęcające do właściwego gospodarowania zasobami wodnymi.

Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwała wychowawczyni - P. Aneta Rumińska. Na zdjęciu uczennice klasy czwartej w koszulkach z napisem „Pamiętaj człowieku młody, nie wolno marnować wody”.

ODKRYWALI TAJEMNICE WODY…

Siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalkach włączyli się w obchody Światowego Dnia Wody. Podczas lekcji chemii online wykonywali samodzielnie doświadczenia pozwalające odkryć niezwykłe właściwości daru życia.  Przeprowadzone eksperymenty umożliwiły badanie napięcia powierzchniowego wody oraz jej gęstości, w zależności od stanu skupienia. Młodzież miała okazję poznać rodzaje roztworów oraz rozpuszczalność różnych substancji. Ponadto uczniowie obserwowali zjawisko dyfuzji. Dzięki wyciągniętym z własnych doświadczeń wnioskom, młodzi ludzie potrafili dowieść prawdziwość lub fałsz postawionego pytania badawczego.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a zdobyta wiedza z pewnością pozostanie na dłużej w umysłach uczniów.

Opiekunem grupy była nauczycielka fizyki i chemii – P. Aneta Rumińska.

W KOWALKACH STAWIAJĄ NA EKOLOGIĘ.

Dnia 29 marca b.r. uczniowie klasy 4 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalkach, w czasie lekcji przyrody, wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. „EkoEksperymentarium”, realizowanym pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jest to gra edukacyjna, polegająca na wizycie w wirtualnym domu i rozwiązywaniu łamigłówek, które są ukryte w pokojach ekozagadek. Ciekawa forma projektu umożliwia łatwo zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków w życiu codziennym.  Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności.

Tematyka ochrony środowiska czy ograniczenia konsumpcjonizmu podane są w sposób atrakcyjnej gry dla najmłodszych, ponieważ twórcy sięgają po proste komunikaty i działania, które mają przełożenie na codzienność każdego z nas. Nagrodą w grze jest przede wszystkim świadomość wprowadzanie drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy. Natomiast nauczyciele i grupy uczniowskie mogą otrzymać certyfikat udziału w programie.

W grę można grać samodzielnie, całą rodziną lub w czasie lekcji, zarówno w klasie, jak i zdalnie. EkoEksperymentarium w wersji online pozwala przeprowadzić jedną lub wiele lekcji w ciągu roku szkolnego. Co więcej, edukatorzy mogą liczyć na wsparcie w postaci materiałów dodatkowych, scenariuszy lekcji i wsparcia autorów gry.

Gra on-line wzbudziła duże zainteresowanie tematem ekologii wśród uczniów.

Nadesłane z SP w Kowalkach.

wyświetl galerię w Cooliris
  • Kowalki1
  • Kowalki2
  • Kowalki3

 

KASZA MANNA I JAPOŃSKI NA LEKCJACH MATEMATYKI.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Starorypinie Rządowym, mimo trudów związanych z nauczaniem zdalnym, nie poddają się i nabytą wiedzę wcielają w życie. Tym razem chodzi o matematykę, którą jak wiemy, można spotkać wszędzie.

Uczniowie klasy VII podczas zajęć tego przedmiotu nauczyli się przekształcać wzory. Niektórzy doszli do takiej perfekcji, że potrafią to robić używając jednego z trzech alfabetów japońskich – alfabetu kanji. Ma on ponad 10 tysięcy znaków. W zasadzie każdy ze znaków kanji odpowiada jednemu pojęciu, podobnie jak egipskie hieroglify, ale w praktyce sytuacja jest bardziej skomplikowana – wiele zależy od kontekstu. Paulina Błaszkiewicz, Lena Manelska, Julia Wróblewska i Wiktor Lędziński wykonali zadanie bezbłędnie za co otrzymali oceny celujące.

Uczennice klasy VIII, Wiktoria Kamińska i Maria Olszewska doświadczalnie porównywały objętość ostrosłupa i graniastosłupa.  Na lekcjach matematyki dowiedziały się jak to zrobić oraz uzyskały potrzebną wiedzę. Dziewczyny wykonały odpowiednie modele brył o tych samych podstawach i takich samych wysokościach. Używając produktów spożywczych, przedstawiły ile razy objętość ostrosłupa jest mniejsza od objętości graniastosłupa. Maria przedstawiła to na zdjęciach, natomiast Wiktoria nagrała krótki filmik. Uczennice również zostały nagrodzone ocenami.

Nad wszystkim czuwał nauczyciel matematyki Maciej Kowalski.

Nadesłane z SP w Starorypinie Rządowym.

wyświetl galerię w Cooliris
  • 1
  • 2
  • 3

« wstecz

Zarejestruj numer telefonu w bazie Gminy Rypin Unia Europejska; Fundusze Europejskie

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.