Urząd Gminy Rypin
ul. Lipnowska 4
87-500 Rypin
Przedstawiamy kilka informacji o wydarzeniach, które miały miejsce w szkołach w minionym miesiącu. Więcej informacji można zasięgnąć ze stron internetowych szkół i mediów społecznościowych.
10. rocznica nadanie imienia szkole w Borzymienie.
Dla całej społeczności Szkoły Podstawowej w Borzyminie dzień 26 kwietnia 2022 r. to wyjątkowy dzień. Data ta upamiętnia 10. rocznicę nadania szkole imienia wielkiego człowieka, duchowego przewodnika i opiekuna – Prymasa Polski, Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Uczniowie, począwszy od grup przedszkolnych do uczniów klas ósmych, pod czujnym okiem wychowawców, przez cały tydzień poprzedzający wydarzenie, przygotowywali prace w formie plakatów, pisali listy, wykonywali laurki, tworzyli interesujące filmiki przedstawiające życie i działalność patrona. W swoich pracach podkreślali jak bardzo są dumni, że tak odważna i pełna pasji osoba sprawuje pieczę nad ich szkołą. Ukoronowaniem przygotowań do obchodów rocznicy był uroczysty apel w dniu 29 kwietnia 2022 r., podczas którego p. Małgorzata Cyta - dyrektor szkoły, w swoim przemówieniu przypomniała oraz podkreśliła rangę wydarzeń związanych z nadaniem szkole imienia. Następnie dzieci przedstawiły program słowno-muzyczny, w którym przybliżyły postać Prymasa Tysiąclecia, jego nauki i osiągnięcia. Podsumowaniem obchodów był międzyklasowy qiuz sprawdzający wiedzę na temat patrona oraz popularyzujący jego sylwetkę i dokonania.
Święto nadania szkole imienia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego wpisało się w jej historię. „Będziemy czerpać siły i wzór z tak pełnej świętości i mądrości osoby, jaką był Prymas Tysiąclecia” – mówią uczniowie.
W Kowalkach sprzątali dla Polski.
Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalkach włączyli się w akcję #SprzątamyDlaPolski POD HONOROWYM PATRONATEM PREZESA RADY MINISTRÓW MATEUSZA MORAWIECKIEGO.
PGW Wody Polskie objęło również honorowym patronatem ogólnopolskie wydarzenie: Sprzątanie Dla Ziemi i młodzież naszej szkoły w ramach programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie, wzięła udział w tej akcji.
Działanie polega na grupowym sprzątaniu naszej najbliższej okolicy, a jego celem jest promowanie postawy odpowiedzialności, patriotyzmu i dbania o ekologię. Wspólnie z młodym pokoleniem pokazujemy jak ważna jest troska o nasze środowisko i niezaśmiecanie naszej okolicy. Koordynatorem działań młodzieży była p. Aneta Rumińska.
Obie akcje zbiegły się oczywiście z obchodzonym w dniu 22 kwietnia Dniem Ziemi. Na świecie świętuje się go nieprzerwanie od 1970 roku. W Polsce obchody zapoczątkowane zostały w latach 90. XX wieku.
Klasa I uczestniczyła w prelekcji pt. "Droga do lasu" Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Nie zabrakło także aktywności plastycznej, podczas której pierwszoklasiści stworzyli laurki dla strażaków i leśników, którzy dbają o otaczającą nas przyrodę, a w szczególności lasy. Wyjście na łono natury było dobrą okazją do obserwacji i dostrzeżenia, jak piękna jest nasza planeta.
Drugoklasiści zastanawiali się, jak chronić i dbać o naszą planetę. Zwieńczeniem dyskusji było wykonanie plakatów, które można podziwiać w galerii na szkolnym korytarzu.
Przedszkolaki odbyły lekcję praktyczną z segregacji i razem, dla Ziemi, wykonały pracę plastyczną.
Marchewkowe święto w Sadłowie.
W tym roku Dzień Marchewki przypadł na 4 kwietnia. To święto jest obchodzone od 2003 roku. Do świętowania chętnie przyłączyły się dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Sadłowie. Marchewka była bohaterem zabaw, prac plastycznych, a nawet degustowana jako zdrowa przekąska oraz w formie ciasta marchewkowego.
Uczniowie ze Starorypina posprzątali rzeki.
W sobotę, 30 kwietnia 2022 r., uczniowie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Starorypinie Rządowym po raz drugi włączyli się do akcji społecznej sprzątania Rzeki Linni i Starorypinki. Jak mówią: "Cieszymy się, że w tym roku śmieci było mniej niż w roku ubiegłym. Smuci nas jednak fakt, że śmieci nadal się pojawiają."
Społeczność szkoły w Stępowie posprzątała dla Polski.
22 kwietnia, w Światowym Dniu Ziemi, Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Stępowie włączyła się do akcji #SprzątamyDlaPolski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Szkolną akcję koordynowała p. Henryka Chrzanowska i p. Justyna Sosnowska. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w akcji sprzątania na terenie sołectwa Stępowo.
Święto Chrztu Polski w Zakroczu.
22 lutego 2019 roku Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski. W założeniu święto ma na celu "upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r. zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości". Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego.
Tuż przed przerwą świateczną, 13 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Zakroczu odbył się apel upamiętniający to ważne wydarzenie, który przygotował p. Piotr Zgryziewicz wraz z uczniami klas III-VIII.