Urząd Gminy Rypin
ul. Lipnowska 4
87-500 Rypin
Pierwsze dwa tygodnie wakacji upłynęły dla uczestników projektu „Klub młodzieżowy w Sadłowie” pod znakiem zabawy, nauki i wyjazdów. W projekcie realizowanym przez Gminę Rypin ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i środków Gminy Rypin, bierze udział 20 uczestników w wieku szkolnym – od 6/7 lat do 15 lat. Spotkania odbywają się w pałacu w Sadłowie, a w ofercie są zajęcia z robotyki i programowania, prowadzone w oparciu o pomoce dydaktyczne dedykowane do takich zajęć przez LEGO, Scootie GO! oraz Ozoboty.
Dzieci i młodzież uczestniczy również w zajęciach pn. gry planszowe i stolikowe. Jak wiadomo „planszówki” wróciły do łask już kilka lat temu, i słusznie, gdyż oprócz tego, że jest to dobra zabawa zespołowa, to również rozwija szereg umiejętności społecznych, strategicznych, a także radzenia sobie z porażką.
W ramach projektu odbywają się spotkania z psychologiem oraz treningi komunikacji społecznej, motywacyjne i efektywnego uczenia się. Pomimo tego, że w projekcie są zajęcia edukacyjne, nie ma mowy o standardowych lekcjach przy tablicy. Wszystkie zajęcia mają formę zabawy, a ich celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w procesie nauki oraz poszerzenie kompetencji społecznych.
Poza zajęciami w pałacu, odbyła się wycieczka do Torunia, gdzie w planetarium uczestnicy wcielili się w astronautów i zwiedzili interaktywną wystawę Baza MARS#17. Odwiedzili również toruński park trampolin, gdzie przez dwie godziny oddawali się zabawie i aktywności fizycznej. Poziom endorfin po tych zajęciach był na bardzo wysokim poziomie.
Nie inaczej było również podczas wizyty w Alpakarni w Okalewie. Wspólne zabawy, rozwiązywanie zagadek, karmienie i spacer z alpakami pobudził ogromne pokłady empatii. To niezwykle przyjazne zwierzęta, a przebywanie w ich towarzystwie ma właściwości terapeutyczne.
Choć szybko minęły dwa tygodnie, już pod koniec wakacji uczestnicy projektu spotkają się ponownie. Kontynuować będą zajęcia z robotyki i gry planszowe. W nowym roku szkolnym wezmą udział w warsztatach pn. „Mali architekci”, gdzie z kilku tysięcy klocków XXL zaprojektują i zbudują własne konstrukcje. Czeka ich również wyjazd na seans filmowy do kina oraz do kręgielni.
Zajęcia zakończą się w listopadzie 2022 roku i są realizowane na podstawie umowy grantowej i przyznanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ dofinansowania w kwocie 50.000 zł.