Urząd Gminy Rypin
ul. Lipnowska 4
87-500 Rypin
W kościele parafialnym w Sadłowie, dokładnie w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Mszę świętą koncelebrował proboszcz parafii sadłowskiej ks. Wojciech Zaleśkiewicz oraz ks. kan. Kazimierz Rostkowski.
W mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe: Gminy Rypin, OSP w Sadłowie, OSP w Zasadach, OSP w Godziszewach, OSP w Kowalkach i MDP w Kowalkach, władze samorządowe Gminy Rypin, przedstawiciele Zarządu Gminnego ZOSP RP i prezesi OSP oraz społeczność gminy i parafii.
Okolicznościowy referat przygotowali i przedstawili podczas mszy świętej nauczyciele Szkoły Podstawowej w Sadłowie: Pani Marta Dreślińska i Pani Anna Dytrych.
Wójt Gminy Rypin Janusz Tyburski w swoim wystąpieniu skierował podziękowania do nauczycieli za przedstawienie historii Powstania Styczniowego oraz do ks. kan. Kazimierza Rostkowskiego za pielegnowanie pamięci o powstańcach i zainicjowanie ustawienia przed kilku laty tablicy pamiątkowej w miejscu potyczki powstańców z oddziałem wojsk rosyjskich, do której doszło w czerwcu 1863 roku pomiędzy Sadłowem a Kotowami.
Po mszy świętej Wójt Gminy Rypin Janusz Tyburski, Proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sadłowie ks. Wojciech Zaleśkiewicz i Sekretarz Gminy Rypin Mariusz Paprocki złożyli kwiaty na mogile powstańców styczniowych.
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej. Za datę jego rozpoczęcia przyjmuje się datę wydania Manifestu przez Komitet Centralny Narodowy powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy.
W styczniu 1863 roku powstanie obejmowało Królestwo Polskie, w lutym rozszerzyło się na Litwę, w kwietniu i maju sięgnęło okolic Dynaburga i Witebska oraz guberni kijowskiej i wołyńskiej. Walki powstańcze toczyły się na terenie Ziemi Dobrzyńskiej, również na terenie parafii sadłowskiej. Na cmentarzu parafialnym zostali pochowani powstańcy, którzy zginęli podczas potyczki pod Kotowami.
Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków.
Pamięć o powstaniu ożywiała w kolejnych dziesięcioleciach nastroje patriotyczne, co przyczyniło się do odzyskania niepodległości pół wieku później.